Kripto Para

Kripto Para Yatırımcılarını Korumak İsteyen SEC, Düzenleyicilerle Ortaklık Kuracak

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun yeni başkanı Gary Gensler, düzenleyicinin kripto para borsalarının etkili bir şekilde gözetim işlevlerini yerine getirmesi için diğer düzenleyicilerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Temsilciler Meclisinin Mali Hizmetler ve Genel Hükümet alt komitesinde konuşma yapan Gensler, kripto para piyasalarında yatırımcı korumasındaki boşlukları doldurmak amacıyla bu ortaklığın gerekli olduğunu ifade etti. SEC başkanı ayrıca, kripto para yatırımcılarının New York Borsası (NYSE) ve Nasdaq’da işlem yaparken yatırımcıların sahip olduğu koruma türüne ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekliyor.

Gensler, Bitcoin’in ötesinde, milyar doların üzerinde piyasa değeri olan 80’den fazla kripto para olduğunu ve büyüyen kripto para alanının önemli bir zorluk olduğunu vurguluyor.

Başkana göre kripto para piyasasının, oldukça değişken ve spekülatif yapısı nedeniyle öncelikli olarak düzenlenmesi gerekiyor. Gensler, piyasadaki ticaret hacminin günde 130 milyar ila 330 milyar dolar arasında değiştiğini; ancak rakamların denetlenmediği ve kayıtsız kripto para borsalarındaki ticareti yansıttığı için güvenilir olmadığını da sözlerine ekledi.

Otorite Yetersiz Kalıyor

SEC Başkanı Gary Gensler ayrıca, kripto para alanında gözetim işlevlerini yerine getirirken düzenleyicilerin karşılaştığı bazı zorlukların da bulunduğunu ifade ediyor. Bu kapsamda kripto para alanındaki büyük aktif oyuncularla karşılaştırıldığında, otoritenin yetersiz kaynaklara sahip olduğunu da  belirtti.

Teknolojiye yılda 325 milyon dolar harcadıklarını söyleyen Gary Gensler, bu miktarın büyük sektör oyuncularının iki haftada harcadıklarından daha az olduğunu sözlerine ekledi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Para Birimi Denetleyici Ofisi başkanı Michael Hsu da, kripto para ile ilgili sorunları çözmek için kurumlar arası bir politika ekibi oluşturmak amacıyla ABD Federal Rezervi ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi ile görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top