UNYEC - Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bu konu altında “UNYEC - Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.” hisse senedi hakkında paylaşımlara yer verebilirsiniz.

UNYEC - Deneysel sistem açısından takibimizde, umarım yukarı devam etmeden yatayda devam ederek veya aşağı hareketler yaparak alım fırsatı verir ve sisteme girer.

UNYEC - Güncel

SPK şu birleşme mevzusunu onaylasada bu grubun kağıtları da adam akıllı hareketlerini yapsa.

UNYEC Birleşmesine dair…

Çimentolarda Birleşme Raporu

Marbaş Menkul Değerler A.Ş. birleşme ile ilgili detayların perde arkasını masaya yatırdı… İşte çarpıcı değerlendirme…
Oyak Çimento 2019 sonu itibariyle çimento şirketlerini Mardin Çimento çatısı altında birleştirmeye karar verdi.Bu birleşme şirketin 1.Piyasa değeri yöntemine verilen ağırlık 2.İndirgenmiş nakit akımı yöntemine verilen ağırlık 3.Benzer şirketler çarpanı yöntemine verilen ağırlık hesaplarının kullanılması ile aşağıdaki tabloda yer alan katsayılara göre birleşmenin yapılacağını belirlemiştir.Bu oranlara göre 15 Ocak kapanışlarına göre Bolu Çimento yatırımı yapan bir yatırımcı aslında 4.8270 maliyetli Adana A yatırımı yapan bir yatırımcı ise 4.794 maliyetli MArdin Çimento hissesi yatırımı yapmış olmaktadır.Oyak Çimento birleşme açıklamasının ardından yaşanacak süreçte ilk olarak SPK onayının gerçekleşmesi gerekmektedir.Bültende bu onay geldikten sonra şirket genel kurulları olağanüstü toplantıya çağrılacak ve birleşme için hissedarlarından onay istenecektir.Bu birleşmeye karşı çıkan yatırımcılar için ayrılma hakkı Oyak Çimento tarafından açıklanmıştır.Örneğin birleşmeye karşı çıkan Mardin Çimento hissedarları 5.44 çağrı fiyatı ile dilerlerse ellerindeki hisseleri Oyak Çimento şirketine satabileceklerdir.Tabiki burada en önemli detay birincisi SPK nın şirket tarafından belirlenen birleşme oranlarını onaylaması ya da iyleştirme yapması yönünde tekrar şirkete göndermesi olacaktır.Mevcut yöntemim SPK tarafından onaylanması sonucunda bugün Bolu Çimento ve Adana A yatırımı yapan hissedarların yaklaşık 3 ay sürecinde sonuçlanacak bu birleşmeye daha başından %12 avantaj sağlayarak başlayacakları yıllık %10 olan mevduat faizleri göz önüne alındığında büyük bir avantaj sunmaktadır.Oysa Adana C yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların bugün hisse birleşmesine %18 lik bir kayıpla başlayacaklarını vurgulamak isterim.Birleşme süreci yaklaştıkça aradaki bu farkların da yavaş yavaş kapanacağını düşünüyorum.
Buraya kadar birleşme ile ilgili anlattıklarımız tiyatronun birinci perdesini oluşturmaktaydı.Asıl heyecan verici olan ise tiyatronun ikinci perdesinde yaşanacaklar üzerine kurgulanmıştır.
Peki nedir bu ikinci perde de yaşanması muhtemel olasılıklar.Bu konuda detaylı bilgiler paylaşmak istiyorum.

 1. 1.200.000 (milyar) TL sermayeli bir şirket ortaya çıkmakta ki Oyak Çimentonun açıkladığı çağrı fiyatı olan 5.44 fiyatıyla yaklaşık 6.500.00 (milyar) TL lik Türkiye’nin en büyük sermayeli Çimento şirketi ortaya çıkacaktır.Bugün borsanın piyasa değeri en yüksek çimento şirketi 1.900.000 (milyar)TL ile Akçansadır.Akçansanın yaklaşık 3 katı büyüklüğünde bir şirketin borsada işlem göreceğinden bahsetmekteyiz.

 2. Yabancı yatırımcılar ve fonlar şirketlerde derinlik ve volatiliteye çok önem verirler.Özellikle temettü gelirine değer veren uzun vadeli fonlar sermaye yapısı güçlü olan çimento şirketlerine yıllardır ilgi duymaktadır.Bu büyüklükte yeni bir şirketin oluşması hem işlem hacminin çok fazla yükselmesine hem de rahatça yatırım yapma imkanı sunmasından dolayı yabancı fonların ilgi odağı haline gelecektir.Endeks değerlerinde hesaplamaların tekrar gündeme gelmesi ile olası FTSE ve MSCI endekslerinde hisse alımlarına sahne olma potansiyeli oldukça yükselecektir.Oyak Çimentonun temettü politikası yıllardır net karların büyük bölümünün dağıtılması politikası bu şirkete olan ilginin artmaasına neden olacaktır.

 3. Oyak Çimento Türkiye’nin her bölgesinde yaşanacak gelişmelere bağlı çimento fabrikalarına sahiptir.Örneğin Kanal İstanbul projesi ile Aslan Çimento Suriye ve Irak ta yaşanacak gelişmelere bağlı Mardin Çimento ve Adana Çimento ile cevap verebilecek kapasitede bir şirkettir.Faizlerin hızla 10 seviyesine gerilemesi konut talebinde canlanmanın başlamasına neden olmuş Çimento Sektöründe yaklaşık 3 yıldır süren durgunluk trendinin tersine döneceği işaretlerini vermektedir.

 4. Ekim 2018 tarihinde Oyak Çimentonun %40 ına ortak olan TCC şirketinden bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.Şirket Tayvan borsasında 8 milyar piyasa değeri ile işlem görmektedir.Son 10 yıl içerisinde Tayvan borsasında hisse fiyatları 10 TWD seviyesinden 45 TWD seviyesine yükselmiştir.Borsada bu şirkete sahip olan bazı yatırım fonlarının kalitesini sizlerle paylaşmak istedim.Bu şirket Oyak Çimentoya 1.600.000 (milyar) USD piyasa değeri üzerinden 2018 yılında ortak olmuştur.Yaklaşık 640.000 milyon dolar karşılığında %40 hisseye ortak olunarak Çin de yaşanacak talep daralmasına karşı Ortadoğu Avrupa ve Güney Afrikaya açılma politikası üzerine Oyak Çimento ile ortaklık kurulmuştur.Oyak Çimento bünyesinde bugünkü birleşmede hariç tutulan Denizli Çimento ve Oyak Beton hisse paylarının yaklaşık 500 milyon dolar olarak hesaplandığını düşünürsek Tayvanlı şirketin yaklaşık 1.100.000 (milyar) USD üzerinden 2018 yılında çimento talebinin düştüğü ve Türkiye piyasalarında kriz yaşandığı bir dönemde girdiğini görürüz.Bugün basit bir hesapla 4.41 seviyesinden Bolu Çimento yatırımı yapan bir yatırımcının 4.82 fiyatla potansiyel yeni şirkete yatırım yaptığını 1.200.000 milyar TL sermaye ile çarpıldığında yaklaşık 5.800.000 (milyar) TL Piyasa değeri ile yeni şirkete ortak olma şansını bulduğunu Tayvanlı şirketin 6.600.000 milyar TL maliyetinin altında hemde piyasanın %50 yükseldiği bir borsada yatırım yapma fırsatı olduğunu düşünürsek fiyatların kelepir olduğunu görürüz.

 5. Borsanın piyasa değeri en büyük şirketi olacak olan Mardin Çimento büyük bir olasılıkla birleşme sonrasında IMKB 30 hissesi olacaktır.Yabancı fonların bu tür hisselere bakış açısı da farklı olmakta.Temettü açısından da borsanın en iyi şirketlerinden biri olacak olan Mardin Çimentonun takasında yabancı ilgisi aracı kurumlardan gelecek olan raporlar eşliğinde artacaktır.

 6. Mardin Çimentonun halka arzından itibaren ödediği temettüleri hesapladığımızda 750 milyon TL gibi bir rakama ulaşmaktayız. Bugün piyasa değeri 660 milyon TL olan bu şirket hisselerine halka arz sırasında yatırım yapan bir yatırımcının maliyeti eksi olmakta.

 7. Adana Çimento,Ünye Çimento,Aslan Çimento,Bolu Çimento ve Mardin Çimento tek merkezden yönetilmeye başlayacağından dolayı şirketin yönetim giderlerinde önemli bir tasarruf sağlanacağını bununda bilançolar üzerinde olumlu katkı yaratacağını düşünüyoruz.

 8. Oyak Çimento şirketinin birleşmenin amacı ile ilgili yaptığı açıklama ise durumu çok daha net görmemizi sağlamakta.
  Birleşme ile şirketlerin kapasitelerinin ve buna bağlı olarak karlılıklarının tek çatı altında toplanması sağlanarak yerli ve yabacı yatırımcıların ilgisini daha fazla çekecek büyüklükte bir yapı oluşturulması.Birleşmenin kısa ve orta vadede hızlı ve karlı bir büyüme stratejisi çerçevesinde şirket pay sahiplerine daha fazla değer yaratması

 9. Aşağıdaki tabloda ise 2011 yılı ile 2018 yılları arasında birleşecek olan çimento şirketlerinin elde ettikleri net karların toplamını hesapladık.2018 yılında elde edilen toplam 641 milyon TL lik karın içerisinde Adana Çimento da 354 milyon TL ye satılan %14.5 luk Çimsa hisselerinin olduğunu hatırlatmak isteriz.Yaşanan son zamlarla 400-500 milyon arası durgun piyasa şartlarında senelik kar etme potansiyeli bulunan şirket işlerin toparlanması ile birlikte şirketin tek elden yönetilmesi ile sağlanacak tasarrufun birleşmesi ile birlikte 750-500 milyon TL arasında net karlılığa ulaşabileceğini düşünmekteyiz.Bu durumda dağıtılacak temettülerle bugün yatırım kararı alan bir yatırımcının 10 -12 yıl arasında normal piyasa koşullarında hisse maliyetlerini sıfırlayabileceğini düşünüyoruz.

 10. 1990 yıllarında borsanın en fazla işlem gören hisseleri arasında yer alan ve gerek sektöründe gerekse de IMKB nin lokomotifi olan yabancıların da çok ilgi gösterdiği Mardin Çimento hisselerinin bu birleşme ile sinerji yaratacağını ve eski günlere dönme arzusu ile tekrar bir yıldız olmaya aday olacağını düşünmekteyiz.Marbaş - Tüm Analizler ve Sektör Raporları için: http://www.marbas.com.tr/sektorraporlari

Oyak grubu çimento firmalarının birleşme süreci SPK tarafından onaylanması durumunda hisse senetlerinin MRDIN hisse senedine göre değişimleri yatırımcılar açısından kazanç sağlayabilecek potansiyele sahip görünüyor. Bu değerlemelere göre ADANA, ADBGR, ADNAC, ASLAN, BOLUC, MRDIN ve UNYEC hisse senetleri için bir değişim sonucu olası kazanç tablosu oluşturdum.

24 Ocak 2020 tarihi itibari ile SPK tarafından değişimin onaylanması durumunda olabilecek potansiyel kazanımlar tablosu:


Hiç bir paylaşımımım Al-Sat önerisi veya yatırım tavsiyesi değildir.

Başkalarının düşüncelerine göre finansal piyasalarda hareket etmeniz durumunda zarara uğrama ihtimalinizin çok yüksek olduğunu kesinlikle unutmayınız.

Oyak grubu çimento firmalarının birleşme süreci SPK tarafından onaylanması durumunda hisse senetlerinin MRDIN hisse senedine göre değişimleri yatırımcılar açısından kazanç sağlayabilecek potansiyele sahip görünüyor. Bu değerlemelere göre ADANA, ADBGR, ADNAC, ASLAN, BOLUC, MRDIN ve UNYEC hisse senetleri için Fraktal arkadaşımızın oluşturduğu değişim sonucu olası kazanç tablosunu kendisinden izin alarak geliştirdik.

29 Ocak 2020 kapanış verilerine göre SPK tarafından değişimin onaylanması durumunda olabilecek potansiyel kazanımlar tablosu:


Bu birleşmeden en çok zararlı çıkan hisse senedi ADNAC olarak görünmeye devam ediyor, hatta tek zararlı çıkan.

Hiç bir paylaşımımım Al-Sat önerisi veya yatırım tavsiyesi değildir.

Başkalarının düşüncelerine göre finansal piyasalarda hareket etmeniz durumunda zarara uğrama ihtimalinizin çok yüksek olduğunu kesinlikle unutmayınız.

Yeni bir haftayı geride bıraktık. Bu hafta gerçekleşen fiyat hareketlerine göre tablomuzda güncellendi. Bugün itibari ile SPK tarafından değişimin onaylanması durumunda olabilecek potansiyel kazanımlar tablomuzun güncel hali:

Bugün itibari ile KAP üzerinden Oyak Grubu Çimento firmalarının birleşimi ile ilgili rapor güncellendi. Güncel rapor ile birlikte hisse değişim oranlarında da değişiklikler oldu. Daha önce oluşturduğumuz tablomuzu yeni oranlara göre güncelleştirdik. Yayınlanan güncel rapora ve gün sonu fiyatlara göre hisse değişimi potansiyel tablomuzu da güncel hale getirdik. Bugün itibari ile SPK tarafından değişimin onaylanması durumunda olabilecek potansiyel kazanımlar tablomuzun güncel hali:

Güncel :