Fransa, AB'yi Türkiye'ye yaptırım için zorlamaya devam ediyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian 24-25 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan Avrupa Birliği liderler zirvesinin en öncelikli konusunun Doğu Akdeniz’de yükselen tansiyon ve Ankara’ya uygulanabilecek yaptırımlar olacağını açıkladı

“Bu ayın sonunda Avrupa Konseyi’nde gündemde Türk dosyası olacak” diyen Fransız Dışişleri Bakanı, “Bu Türk dosyasını birkaç gün önce diğer dışişleri bakanları ile birlikte Berlin’de, Türkiye’ye kullanılabilecek tüm yaptırım seçeneklerini sıralamak için hazırladık” dedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda müzakere kapasitesini zirveye kadar kanıtlamasını istediklerini belirten Fransız bakan, “Bu konunun görüşülebilmesi için Türkler çaba göstermelidir. Bu mümkündür! Bu yapılırsa ortadaki sorunların çözümü için ilerlenebilir” açıklamasında bulundu.

Ankara’ya karşı ekonomik yaptırımlar kapıda mı?

Ankara’ya karşı uygulanabilecek yaptırımların içeriği hakkında detay vermeyen Le Drian, “Seçeneksiz değiliz. Bir dizi kararı uygulamaya sokabiliriz ve bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan çok iyi biliyor” dedi.

Yaptırımların ekonomik yönde olabileceğini işaret etti.

Fransa ile Türkiye arasında yüksek tansiyon

Türkiye başta Libya iç savaşı, Doğu Akdeniz’deki gaz rezervleri, göçmen sorunu ve güvenlik meselesi olmak üzere Fransa’nın başını çektiği birçok Avrupa Birliği ülkesi ile anlaşmazlıklar yaşıyor.

Doğu Akdeniz’de ağustos başından beri yükselen tansiyonun merkezinde araştırma gemisi Oruç Reis’in arama tarama çalışmalarına başlaması bulunuyor. Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’a destek olan Fransa, Akdeniz’in doğusundaki askeri varlığını güçlendirmişti. Bu adım sonrası hem Paris hem de Ankara’dan karşılıklı sert açıklamalar yapılmıştı.

Kaynak : Borsa Gündem