Fiili dolaşım oranı düşük olan 10 şirkete fiili dolaşım oranlarını artırmaları uyarısı

Borsa İstanbul, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak bir takım düzenlemelere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda fiili dolaşım oranı düşün olan 10 şirket bu konuda uyarıldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer verilen açıklamada, yeni düzenlemelere göre Borsa İstanbul’da işlem gören ve fiili dolaşım oranı %5’in altında olan şirketler Piyasa Öncesi İşlem Platformu’na alınabileceğinden, halihazırda fiili dolaşım oranı %5’in altında olan QNB Finansbank, QNB Finans Finansal Kiralama, Kent Gıda Maddeleri Sanayii ve Ticaret, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası, Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi, Sönmez Pamuklu Sanayii, Döktaş Dökümcülük Ticaret ve Sanayi ve Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii’ne 1 Ocak 2021 tarihine kadar fiili dolaşım oranlarını %5’in üstüne çıkarmaları için süre verildiği bildirildi.

Açıklamanın devamında, ilgili tarihe kadar fiili dolaşım oranını %5’in üstüne çıkarmayan şirketlerin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, Piyasa Öncesi İşlem Platformu’na alınarak işlem görmeye devam edebileceği konusunda uyarıldığı açık bir şekilde ifade edildi.