Deneysel Hayali Portföy - Başlangıç : 11.11.2019

Merhaba Arkadaşlar,

Bu başlık altından sizler ile 11.11.2019 tarihi itibari ile başlattığım “Deneysel Hayali Portföy” çalışmam ile ilgili güncel bilgileri paylaşacağım. “Deneysel Hayali Portföy” çalışmasındaki amacı geliştirmekte olduğum bazı sistemleri test etmek ve aynı zamanda herkesin uygulayabileceği belirli bir süre takip etmesi durumunda borsadan belirli bir seviyede düzenli gelir elde etmesini sağlayabileceği bir sistem veya portföy kurmak mümkün mü anlayabileceğim bir çalışma yapmak.

Borsa ve benzeri para piyasalarını akıllıca takip eden ve değerlendiren bir çok kişi büyük bir olasılık ile keşke şu kadar yıl önce şu hisseye yatırım yapsaydım gibi cümleler kuruyordur. Bizimde burada amacımız herkesin bütçesine uygun olabilecek miktarda küçük yatırımları uzun bir zaman diliminde tekrar etmemiz durumunda ilerleyen dönemde finansal anlamda bizleri rahatlatacak kazançlar elde edebileceğimiz bir sistem inşa etmek mümkün mü bunu incelemek olacak.

Deneysel amaçlı kurguladığımız bu sistem için 11.11.2019 tarihini başlangıç tarihi olarak kabul etmiş ve bunu o tarihte @finlizcom twitter hesabımız üzerinden yayınlamıştık. “Deneysel Hayali Portföy” çalışmamız için 15.000 TL nakit değer belirledik ve bu değer üzerinden çalışmalarımıza başladık.

Bu çalışmamızın aslında amaçlarından biride aylık olarak düzenli bir birikim yapmak olduğundan dolayı yapacağımız bu birikimi ise her seferinde yeniden değerlemek ve hesaplamak zorunda kalmamak amacı ile 30 paket sigara ücreti ile eşitleme yolunu tercih ettik. Burada aslında bir amacımızda sigarayı bırakmak isteyenler var ise onları teşvik etmektir. :slight_smile:

Ben şuan takip ettirdiğim sistem için hesaplamalarımda 1 paket sigara ücretini 18 TL kabul ediyorum ve aylık birikim rakamını 540 TL üzerinden değerlendiriyorum. Sizlerde benzer sistemleri test etmek isterseniz aylık birikim rakamını benzer bir kritere bağlayarak sürekli güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

“Deneysel Hayali Portföy” çalışmamızın genel olarak %70’lik kısımının uzun vade yatırım amaçlı hisse senetlerinin satın alınmasında kullanılması ve %30 kadarlık kısımının ise alım-satım amaçlı hisse senetlerinin satın alınmasında kullanılması planlanmaktadır.

Belirttiğim portföy başlangıç tarihinden geçen süre içerisinde yaptığımız alımlara ait bilgileri twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz. Bundan sonraki süreçteki adımları ise twitter hesabımız ile eş zamanlı olarak burada detaylı şekilde ele alacağız.

“Deneysel Hayali Portföy” çalışmamızın güncel değerleri aşağıdaki gibidir.

Amacımızın finansal piyasalar üzerine teknik farklı senaryoları denemek, deneysel çalışmaları test etmek ve bunların sonuçlarını paylaşmak olduğunu lütfen unutmayın. Hiç bir paylaşımımız Al-Sat önerisi veya yatırım tavsiyesi değildirler.

Başkalarının düşüncelerine göre finansal piyasalarda hareket etmeniz durumunda zarara uğrama ihtimalinizin çok yüksek olduğunu kesinlikle unutmayınız.

Güncel “Deneysel Hayali Portföy” bilgilerimiz aşağıdaki gibidir.

Güncel “Deneysel Hayali Portföy” ve “Deneysel Hayali İşlem” bilgilerimiz aşağıdaki gibidir.

1 Şubat Cumartesi itibari ile “Deneysel Hayali Portföy” çalışmamıza üçüncü aylık katkımızı daha önce belirlediğimiz 30 paket sigara ücreti üzerinden ekleyeceğiz. Önceki ay olduğu gibi bu rakam “540 TL” olarak gerçekleşecek ve “Deneysel Hayali Portföy” çalışmamıza nakit “540 TL” ekleme yapacağız.

Güncel “Hayali Portföy” listemiz ve buna ait işlem dökümü listemiz aşağıdaki gibidir.